Yangın Merdiveni

heading

Yangın Merdiveni

    Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yangınlarla beraber doğal afetlerin her seneye göre katlanarak artması üzücü ve önlenemez bir durum haline gelmiştir. Bu üzücü ve önlenemez hal malesef ki her sene binlerce insanı aramızdan koparmış ve halada koparmaya son sürat devam etmektedir. Bazı önemli firmalar bu olaylardan dolayı hükümet desteğini arkasına alarak çalışmalarını sürdürseler de onlarında yapacakları şeyler sınırlı olabilmektedir. Yangın merdivenleri çıkan yangınlarda ki canların kurtarılması için çok büyük etken olsa da ne yazı ki her şehirde çok gelişmiş bir kavram olamamaktadır. İstanbul Yangın merdiveni konusunda gelişmiş bir şehrimiz olsa da her şehrimizde bu konulara yer verilmesi gerekmektedir.

         Türkiye coğrafi konumu bakımı ile güneşi en çok alan ülkelerden birisidir. Küresel ısınma buna da eklenince yangınlardan en çok başı ağrıyan ülkelerden birisi ne yazık ki biziz ve son 5 senede bu yangınlardan binlerce canımızı kaybetmiş duruma geldik. Alınan önlemler ne yazık ki bazen yeterli kalamıyor ve yangın merdiveni konusunda olsun akıllı sulayıcı sistemler olsun bir yere kadar destek olabiliyor. Dünyada yapılan araştırmalar sonucunda yangın merdivenlerinin insan hayatını korumada ki önemi belirtildiği üzere ülkemizde son yıllar da yangın merdivenlerine yapılan yatırımlar artmış ve yangın merdiveni imalatı üzerine gelişmeler sağlanmıştır. İlk bakışta pek önemli gibi görünmese de yangın merdiveni insan hayatını etkileyen en önemli faktörlerden birisi olmuş ve bu konudaki önemini her geçen gün kanıtlamaktadır.

        Teknolojinin bizlere sağladığı yararların dışında zararlarından da çok çekiyoruz ki bu konuya bakıldığında fazla teknolojinin içerisine gömülme ne yazık ki doğal ekosisteme zarar verme ile kendi kendimizin sonunu hazırlıyoruz. Bu konudaki bilinçlenme konusunda seminerleri arttırmamız ve hayat kurtaran durumlarda bilgiler edinmemiz son derece önemli bir hal almıştır.